Aktualności
Pomoc dla Stasia
TURNIEJ MIKOŁAJKOWY
W środę 06.12. 2023. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu odbył się Turniej Mikołajkowy - halowej piłki nożnej chłopców o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Zwoleniu.
W turnieju rywalizowało 7 drużyn, które w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy.
Grupa I:
- PSP Zwoleń
- PSP Rawica
- PSP Łaguszów
- PSP Zakrzówek
Grupa II
- PSP Tczów
- PSP Policzna
- PSP Paciorkowa Wola.
Klasyfikacja końcowa:
- PSP Zwoleń
- PSP Policzna
- PSP Tczów
- PSP Zakrzówek
- PSP Rawica
- PSP Łaguszów
- PSP Paciorkowa Wola.
Nasza szkoła zajęła 5 miejsce a reprezentowali ją następujący uczniowie: Marcel Mroczek, Antoni Jarecki, Antoni Kupidura, Jan Kopeć, Jakub Karaś, Adam Wulczynski, Adam Kozieł, Jakub Karaś, Błażej Orlik, Julian Cholewa, Filip Dygas.
Na ręce kapitanów drużyn puchary, dyplomy oraz nagrody wręczyli Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu podinspektor Mariusz Medwecki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu Pan Zbigniew Plewicki.
Organizatorzy serdecznie gratulują i dziękują wszystkim uczestnikom Turnieju.
Organizatorzy: Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu podinspektor Mariusz Medwecki oraz Starosta Zwolenski Pan Stefan Bernaciak.
3
Mikołajki w Hula Parku
6 grudnia uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Centrum Zabaw Hula Park w Radomiu. W tym wyjątkowym dniu dzieci radośnie spożytkowały energię poprzez korzystanie z licznych atrakcji m.in. trampolin, zjeżdżalni, mostu wiszącego czy basenu z piłeczkami. Oprócz świetnej zabawy uczniowie mieli możliwość doskonalenia zręczności, sprawności motorycznych oraz orientacji. Niewątpliwie mikołajkowy czas spędzony w Hula Parku wprowadził wszystkich w radosną atmosferę oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
12
Przyjechał do nas Święty Mikołaj...
- 4
Świąteczna sprzedaż pierników
Konkurs - „MOJA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - „ŚWIĘCI SĄ WŚRÓD NAS- MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY”
Dnia 30 listopada 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej św. Jadwigi w Rawicy odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego - „Święci są wśród nas - mój ulubiony święty”.
Cele konkursu:
-wskazywanie pozytywnych wzorców postępowania,
- pogłębienie wiedzy na temat życia świętych,
- odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności świętych,
- wzmocnienie świadomości istnienia dobra w każdym człowieku,
- rozwijanie wrażliwości i zdolności plastycznych uczniów,
- zaakcentowania Dnia Wszystkich Świętych ( 1 listopada),
- ukazanie ważności dążenia do świętości przez każdego człowieka.
Do konkursu przystąpiło 24 uczniów. Konkurs skierowany został do uczniów klas
I -VIII. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych.
Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór i różnorodność materiałów, samodzielność, staranność, estetykę, umiejętności plastyczne. Wszystkie prace były wyjątkowo piękne, kolorowe i twórcze. Ich wykonanie wymagało dużego nakładu pracy, poświęconego czasu i chęci. Jury postanowiło wyróżnić następujące prace:
Kategoria klas I- III
- I miejsce- Aniela Blicharz kl. II
- II miejsce- Igor Kordylas kl. I
- III miejsce- Zofia Blicharz kl. III
Kategoria klas IV-VI
- I miejsce- Lena Wilk kl.VI
- II miejsce- Fabian Lis kl.VI
- III miejsce- Maja Gołąbek kl. VI
Kategoria klas VII-VIII
- I miejsce- Gabriela Warchoł kl. VII a
- II miejsce- Szymon Zawadzki kl. VII b
Laureaci konkursu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Anny Stachurskiej pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, pozostali uczniowie za udział otrzymali również pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje oraz podziękowania i życzymy dalszych sukcesów!
10
Zabawa Andrzejkowa
Teatr Piasku Tetiany Galitsyny – „Opowieść wigilijna”
Dnia 27 listopada 2023r. klasy VI, VIIa i VIII wraz z wychowawcami p. Moniką Wulczyńską i p. Marleną Ziębą wybrały się do Radomia, na jedną z najpopularniejszych historii o Świętach Bożego Narodzenia, przedstawioną w całkiem nowej odsłonie!
Tego jeszcze nie było! A w noc wigilijną wszystko może się wydarzyć. Tetiana Galitsyna, zwyciężczyni programu „Mam Talent” oraz aktorzy i artyści Teatru Piasku, mieli przyjemność zaprezentować nam niezwykłe widowisko malowane piaskiem, śniegiem i światłem przy dźwiękach świątecznej muzyki.W scenerii, piasku, śniegu i światła mogliśmy wraz z postaciami dickensowskiej opowieści, odczuć niepowtarzalną moc Świąt Bożego Narodzenia - czasu, kiedy to dobro przejmuje władzę nad ludzkimi sercami. Była to piękna historia, o głębokiej, wewnętrznej przemianie głównego bohatera, dająca do myślenia, pełna wzruszeń i niezapomnianych przeżyć. Spektakl bardzo się nam podobał i zapewne na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
4
Dzień Pluszowego Misia
Duże, małe, puchate, mięciutkie, kolorowe.. ulubieńcy i najlepsi przyjaciele przedszkolaków - pluszowe misie! 🐻
To właśnie za ich sprawą 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny.
Nasze Przedszkolaki uczciły ten wyjątkowy dzień 24 listopada przynosząc na zajęcia swoich milusińskich. Opowiadały, dlaczego lubią swoje pluszaki i jak się z nimi bawią. Dzieci poznały również historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach, uczestniczyły w zabawach ruchowych i rozwiązywały zagadki. Wykonane zostały przepiękne prace plastyczne. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dzieciom pamiątkowych medali.
Obchody Święta Pluszowego Misia wywołały u dzieci wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w ich wspomnieniach na długi czas. 😊
13
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17 listopada 2023 r. w naszej szkole świętowaliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia.
Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” wśród uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Ci, którzy w tym dniu zdali egzamin, uzyskali tytuł: „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, otrzymali pamiątkową odznakę i imienną legitymację. Uczniowie chętnie próbowali swoich sił. Do egzaminów przystąpiło 92 uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało 41 uczniów.
Zmagania z tabliczką mnożenia w formie gier i zagadek odbywały się również na lekcjach matematyki. Akcji towarzyszyły dekoracje i plakaty wywieszone na szkolnych korytarzach.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki.Wszystkim Mistrzom Tabliczki Mnożenia serdecznie gratulujemy!
9
Gminna Spartakiada dla uczniów klas I-III w Brzezinkach Starych
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w tej wspaniałej, sportowej i przyjacielskiej imprezie. Gratulujemy doskonałej organizacji.
12
Gminne Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, 80. Rocznicy Upamiętnienia Mordu Tczowskiego
- 22
105. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚĆI
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, społeczność naszej szkoły upamiętniła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i powitaniu zebranych, uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.
Wspominaliśmy ważne, ale i bolesne momenty naszej historii: rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie utraconej wolności. Na krótką chwilę przenieśliśmy się również do klerykowskiego gimnazjum na lekcję języka polskiego, aby wysłuchać „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza w wykonaniu Bernarda Zygiera. Przejmujący opis bitwy uświadomił słuchaczom, jak nierówna i wymagająca wyrzeczeń była walka o niepodległość.
Zaborcy chcieli zabrać nam wszystko co polskie - język, tradycję, obyczaje, historię. Przez 123 lata polska „rogata dusza” nie pozwoliła jednak narzucić sobie innej mowy, zapomnieć o polskości. „Dziś Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej”. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o Tych, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
2
Święto Patrona Szkoły – Królowej Św. Jadwigi
„Umiłowana przez naród cały!”
Od 25-tu lat społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Rawicy obchodzi Święto Patrona Szkoły – Królowej Św. Jadwigi. Oddajemy hołd mądrej, sprawiedliwej i hojnej królowej. Na dzisiejszej uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć Pana Arkadiusza Barana – Wójta Gminy Tczów.
Podczas przygotowanego przez Uczniów programu artystycznego przenieśliśmy się do Krakowa, gdzie Jadwiga została koronowana i namaszczona na Króla Polski. Byliśmy świadkami jej dobroci i hojności, kiedy to Jadwiga przekazała klejnoty na budowę Akademii Krakowskiej oraz gdy podarowała złotą klamrę biednym murarzom w scence Stópka Królowej Jadwigi.
Na zakończenie uroczystości zostały wręczone statuetki za I miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych w XV Biegu Patrona Szkoły następującym zwycięzcom:
Aniela Blicharz kl.II
Antoni Kopeć kl.II
Adam Kozieł kl.IV
Anna Pawelec kl.V
Emilia Balcerek kl.VI
Mikołaj Gralewski kl.VIIa
"Święta nasza królowo, Jadwigo, ucz nas dzisiaj,
na progu trzeciego tysiąclecia
tej mądrości i tej miłości,
którą uczyniłaś drogą swojej świętości."
(Jan Paweł II, Homilia kanonizacyjna 8.VI.1997)34
KONKURS PLASTYCZNY- „ Święci są wśród nas- mój ulubiony święty"
Tczów: Obchody Święta Niepodległości i 80 rocznicy Mordu Tczowskiego
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 6 listopada 2023 roku w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. Przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci, wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. W tym dniu zabawom i tańcom nie było końca. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło nam wszystkim dużo radości.
51
Dzień Pamięci Ziemi Tczowskiej
Jak co roku Nasza szkoła przystąpiła do do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Akcja ta ma miejsce w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
31 października 2023 roku Wójt Gminy Tczów - Arkadiusz Baran wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy - Katarzyną Glegułą, Radnymi gminy Tczów, Dyrektorami Szkół i Przedszkola, Pedagogami, Uczniami z placówek oświatowych gminy wspólnie obchodzili Dzień Pamięci Ziemi Tczowskiej.
Przed pomnikiem pomordowanych w roku 1943 mieszkańców gminy Tczów odegrano Hymn Narodowy, odbył się uroczysty apel poległych, a także odmówiono modlitwę. W czasie uroczystości zgromadzeni złożyli wiązanki.
Uroczystości miały miejsce także w miejscowości Lucin, przy mogile pomordowanych w 1943 roku oraz na cmentarzu parafialnym w Tczowie - przy pomniku żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej.
11
ZAMEK KRZYŻTOPÓR - SPOTKANIE Z HISTORIĄ
23 października 2023 r. uczniowie klas 4, 6 i 8 wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do zamku Krzyżtopór w Ujeździe, XVII-wiecznej rezydencji magnackiej ufundowanej przez Krzysztofa Ossolińskiego, która od 2018 roku ma status Pomnika Historii.
Wizytę w zamku rozpoczęliśmy od warsztatów artystycznych, podczas których uczniowie malowali gipsowe tabliczki przedstawiające przedpole pałacu. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zamek i wspólnie odkrywaliśmy jego sekrety, przypominając sobie ważne daty z historii Polski. W trakcie spaceru po zamku dowiedzieliśmy się, co oznacza niezwykły kształt budowli, usłyszeliśmy legendy związane z jego mieszkańcami i poznaliśmy historię jego krótkiej świetności. Podczas potopu szwedzkiego wyposażenie i dekoracyjny wystrój zamku został rozgrabiony. Do czasów współczesnych zachował się tylko niewielki fragment marmurowej posadzki, który bez trudu odnaleźli uważni detektywi z naszej szkoły. Dzięki aplikacji mobilnej mieliśmy także możliwość zobaczyć, jak wyglądał wystrój zamku w czasach swojej świetności. Zwieńczeniem naszej wizyty była uczta w jednej z sal zamkowych. Po iście królewskim posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną, bogatsi o nową wiedzę i niezwykłe wspomnienia. Zostawiliśmy za sobą majestatyczne mury Krzyżtoporu, które przetrwały niejedną zawieruchę dziejową, aby dziś dawać świadectwo dawnej wielkości i bogactwa Rzeczpospolitej.
13